top of page

Blaženi Jakov Zadranin

Blaženi Jakov Zadranin, za Talijane Giacomo Illirico, rođen je kao Jakov Varingez ili Varinac (Giaco­mo Varingez) u Zadru oko 1400. godine, a preminuo u Bitettu 1496. godine.

Poznat je i kao Beato Giacomo Illirico da Bitetto čije čudesno očuvano tijelo je izloženo u Svetištu blaženog Jakova (Santuario del Beato Giacomo) u talijanskom gra­du Bitetto, 25 kilometara južno od Barija.

Blaženi Jakov sin je Leonarda Varingeza i Blaženke (Beatrice) U Italiju je došao prateći svog starješinu na kapitul Reda, a onda poslan u pokrajinu Apuliju kod Barija gdje su naši franjevci imali nekoliko samostana i gdje su dolazili bosanski bjegunci pred Turcima. Živio je u nekoli­ko samostana onog kraja, a najviše u Bitettu, od 1485. do smrti 1490. pa za zato i zovu «da Bitetto». Tu se osobito  istakao pomažući i njegujući bolesne od kuge. 1483. i 1485. živio je u samostanu Santa Maria dell’ Isola u Conversanu, o čemu svjedoči Agostino da Ponzone koji kazu­je o njegovom udjelu u čudesnom ozdravljenju malenog Giovannija Battiste Acquaviva u duždevoj palači. 1485. godine konačno se vraća u Bitetto gdje je živio do svoje smrti 27. travnja 1496. godine.

U gotovo 60 godina redovničkog života služio je svome franjevačkom redu i kao kuhar, vratar, vrtlar, sakristan. Bio je poznat po neprekidnoj molitvi, pomoću koje je dolazio u uzvišeno stanje, kao i po neumornom pomaga­nju svima potrebitima. Imao je i dar proricanja, te je tako jednom plemiću (Andrea Matteo III Acquaviva) predvidio pobjedu u borbi s neprijateljem i rođenje sina, što se i obi­stinilo. U znak zahvalnosti navedeni plemić je dao izgradi­ti cestu koja vodi od njegovog samostana do sela.

Štovanje i ljubav naroda prema ovom blaženiku rasli su sa sve većim brojem svjedočanstava o čudima koja su se zbila po njegovom zagovoru, neka još za njegova života, posebno u korist djece. Njegovo gotovo neraspadnuto ti­jelo čuva se u Bitettu u Svetištu koje nosi njegovo ime a izloženo je vjernicima od 1505. godine.

Poznat je jedan čudesni događaj koji se zbio za njegova života: svojim štapom zaprijetio je jednoj neposlušnoj dje­vojčici da mora biti poslušna, no ona ga nije poslušala, već je njegov štap skrila u vrtu. Od tog događaja štap svake go­dine naraste za nekoliko milimetara, što se smatra čudom.

Narod mu je davao zasluge i za činjenicu da je kuga za­obišla Bitetto kada je 1656. godine izbila u Napuljskom kraljevstvu, te su blaženog Jakova imenovali za drugog zaštitnika grada. Procesom njegove beatifikacije započe­lo se 1629. godine, te ga je 29. prosinca 1700. godine papa Klement XI proglasio blaženim. Leon XIII. dopustio je da se štuje u Zadarskoj nadbiskupiji, a najnoviji Časoslav i Misal franjevačkih zajednica hrvatskoga jezičnog pod­ručja donosi tekstove za liturgijsko štovanje bl. Jakova. U tijeku je proces za njegovo proglašenje svetim.

 

U zadarskom Samostanu svetog Frane posebno se časti blaženi Jakov Zadranin, a u njemu svoje umirovljeničke dane provodi dr. sc. fra Stanko Josip Škunca veliki prou­čavatelj i poznavatelj života i djela fra Jakova, koji je sa­stavio molitvu blaženom Jakovu:

Jakov Zadranin b.jpg

MOLITVA NA ČAST BL. JAKOVA ZADRANINA

 

Oče naš nebeski, zahvaljujemo Ti što si izabrao jednog građanina naše do­movine i našega grada, da Te proslavi svojim životom i da svima nama bude svjetionik na našem životnom putu. On je izabrao ideal svetog Franje te je išao putem poniznosti i siromaštva, putem Isusa Krista. Zato si ga obda­rio darom ozdravljenja i proroštva, a Tvoja ga je Crkva proglasila blaženim. Mi Te molimo da ga još više proslaviš u svojoj Crkvi i da nam po njegovom zagovoru udijeliš dar vjere i ljubavi, da sigurnim putem idemo k Tebi, našem vječnom cilju.

Blaženi Jakove, miljeniče Božji, koji si izabrao ideal asiškog sveca, put poni­znosti i siromaštva, koji si svoj život posvetio Bogu i bližnjemu, Ti koji si stupao ulicama našega grada, budi naš zagovornik kod Boga, pomogni svima nama da budemo vjerni Bogu. Molimo Te da nas zagovaraš kod Boga u svim našim potrebama. Amen.

franjevci Bitetta darovali su 1989. Zadarskom franjevačkom samostanu sv. Frane

relikvijar s moćima blaženog Jakova Zadranina. Na relikvijaru je natpis:

 

FRATRES BITECTI JADERAE FRATRIBUS

RELIQUIARIUM CUM PULVERE B. JACOBI CORPORIS

DONO ATTULERUNT

18 IUNII 1989

 

Franjevci Bitetta franjevcima Zadra

Relikvijar s prahom tijela blaženog Jakova

Poklanjaju

18. lipnja 1989.

mocnik bl. Jakova.JPG

Pobožnost blaženom Jakovu Zadraninu u crkvi sv. Frane

Blaženi Jakov Zadranin u počecima svog franjevačkog života živio je u samostanu sv. Frane u Zadru. Posljednje godine proveo je u Bitettu u Italiji, gdje je 27. travnja 1496. umro na glasu svetosti. U tom gradu stoljećima se svečano štuje. Papa Klement XI. 1700. proglasio ga je blaženim. Franjevci Bitetta donijeli su 1989., u njegov rodni grad Zadar, kao dar samostanu sv. Frane, njegovu sliku i relikvijar s prahom blaženikova tijela. Slika i relikvijar nalaze se na zidu crkve, u kojoj se Jakov često molio, između pokrajnje lađe i oltara Svetog Jeronima. Pred tim znakovima hrvatskog blaženika moli se MOLITVA NA ČAST BL. JAKOVA ZADRANINA svakog 27. u mjesecu prije završnog misnog blagoslova na večernjoj sv. misi.

Moci-i-slika-b.-Jakova.jpg

Emisiju Hrvatskog Katoličkog radija
o pobožnosti blaženom Jakovu u Zadru
poslušajte OVDJE

Jakov i zec.jpg

Blaženi Jakov vraća se u svoj grad

 

Franjevci talijanskog grada Bitetta svake godine s moćima prsta blaženog Jakova Zadranina čine procesiju ulicama svoga grada. Još 1989. donijeli su oni franjevcima u Zadar moći praha blaženog Jakova, ugrađene u njegov „procvjetali štap“ izrađen iz bronce, i umjetničku sliku naslikanu uljem na platnu koja predočava blaženika.

Ove godine hodočastit će franjevci Bitetta u rodni grad blaženog Jakova, a sa sobom će nositi moći blaženika, iste one s kojima čine tradicionalnu procesiju u svom gradu.

Tim povodom učinit ćemo procesiju s tim moćima blaženika ulicama njegova grada. U nedjelju 5. svibnja u 16 sati svetu misu u Crkvi Sv. Frane predvodit će nadbiskup Zgrablić. Procesija će poslije svete mise krenuti s moćima blaženika: iz Crkve Sv. Frane, trgom Sv. Frane, ulicom Zadarskog mira 1358., ulicom Božidara Petranovića, Bedemima zadarskih pobuna (pored crkve sv. Marije u Luci, u kojoj je Jakov kršten), ulicom obitelji Stratico, trgom Petra Zoranića, poljanom Šime Budinića, ulicom Elizabete Kotromanić, Širokom ulicom, do Katedrale

U procesiji će biti i Zadarski procesijski križ koji je, gotovo na čudesan način, nakon što je ukraden i 50 godina izbivao iz Zadra, iz Italije prošle godine vraćen franjevcima. Križ je franjevcima darovala kraljica Elizabeta Kotromanić u prigodi Zadarskog mira, 18. veljače 1358. Taj mir trajao je 50 godina, pa je križ u funkciji njegova obilježavanja svake godine nošen u procesiji ulicama grada. Jakov je u djetinjoj dobi zasigurno više puta sudjelovao u toj procesiji. Nakon što je opet Zadar potpao pod Veneciju Mlečani su takvu procesiju zabranili.

Ovo je prigoda da sa Zadarskim križem zajedno s blaženim Jakovom opet prođemo ulicama našega i njegova rodnog grada. Poželjno je da vjernici sudjeluju u svetoj misi i u procesiji obučeni u narodne nošnje ili povijesne odore. Mole se i oni koji imaju crkvene barjake da ih donesu i s njima sudjeluju u procesiji (možda i s barjacima nekadašnjih bratovština?).

Te nedjelje Zadar će biti ispunjen sudionicima humanitarnog sportskog natjecanja utrke Wings for Life World Run s početkom u 13 sati, pa i sudionici te manifestacije nakon utrke imaju mogućnost uključiti se u ovaj jedinstveni vjerski događaj.

                                                                   Franjevci samostana Svetog Frane

Proslavljen blagdan zadarskog blaženika Jakova

 

Ove godine, u subotu 27. travnja, u Crkvi Sv. Frane iznimno svečano proslavljen je blagdan jedinog zadarskog blaženika Jakova Zadranina. Slavlje je predvodio fra Tomislav Šanko, provincijal franjevačke zadarske provincije.

Slavlju su uvelike pridonijeli učenici osnovnih škola Zadarske županije, koji su se natjecali u slikanju prizora iz života i rada blaženog Jakova pod motom „Blizu je, blizu“. Naslov je uzet iz priče po kojoj blaženik nije htio lovcima odati skrovište zeca koji se sklonio pod njegov habit, a da ne bi lagao upotrijebio je spomenutu tvrdnju. U natječaju je sudjelovalo 171 učenik iz devet osnovnih škola. Između pristiglih radova, stručni žiri odabrao je najuspješniji rad i još 11 drugih uspješnih radova. Svaki nagrađeni učenik dobio je po jednu knjigu o samostanu Svetog Frane ili knjigu vezanu uz franjevce. Prvonagrađeni slikarski rad otisnut je na sličici koja na poleđini ima molitvu za proglašenje blaženog Jakova svetim. Sličice su podijeljene sudionicima natječaja i prisutnim vjernicima.

Radovi mladih slikara izloženi su u prostoriji na ulazu u klaustar samostana, koja je prozvana „sobom blaženog Jakova“, a dobila je ime zahvaljujući ovoj slikarskoj inicijativi zadarskih osnovnih škola.

fra S. Nosić

Televizija LAUDATO o procesiji s moćima blaženog Jakova u Zadru. Vidi 
ovdje

Svetiste-bl.-Jakova-za-Web.jpg
Bl.-Jakov-foto-s-razgl.-1-za-web.jpg

Soba blaženog Jakova
U klaustru samostana otvorena je "soba blaženog Jakova", prostorija koja služi različitim namjenama, a u kojoj se nalaze fotografije i slike, radovi djece, na temu blaženika. 

Soba-bl.-Jakova.jpg

O procesiji blaženog Jakova pisao je i Vjesnik Zadarske nadbiskupije. Vidi dokument!

bottom of page