Objavljena knjiga partizana Mihičića
koji je u duši ostao fratar
Samostan sv. Frane u Zadru objavio je knjigu Andre Vida Mihičića pod naslovom Riječi okrutne ljubavi. Andro Mihičić, imao je redovničko ime Vid, koje je stalno uz krsno koristio. Rođen je u Belom na otoku Cresu 26. III. 1896., a preminuo u Krku 26. I. 1992. U Dubrovniku je studirao teologiju i filozofiju. Na postdiplomski studij u Pariz otišao je 1924., s nekoliko kolega franjevaca, i na Sorboni 1927. godine položio licencijat iz povijesti umjetnosti i estetike, a 1929. licencijat na Školi za žive orijentalne jezike. Poslije studija godinu dana predavao je na franjevačkoj gimnaziji u Dubrovniku, a poslije toga na franjevačkoj nižoj gimnaziji na Badiji kod Korčule. Odatle je 1942 otišao u partizane na Lastovo, zatim na Vis i u Bari. Iz Barija je poslan u El Shat kako bi kao kapelan bio na službu izbjeglicama. Poslije rata bio je kustos Galerije umjetnina u Splitu, a poslije toga u Zagrebu, kada je napustio franjevce. Od 1947. bio je redovni profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, sve do mirovine 1966.
Knjiga Riječi okrutne ljubavi zapravo je rukopis kojeg je Mihičić napisao 1976., posvetio i poslao svom bivšem badijskom učeniku fra Ivu Peranu u Zadar, koji je tada obnašao službu provincijala Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri.
Iako je Mihičić napustio franjevce s nekima od njih ostao je čitav život povezan. Pratio je život svoje bivše zajednice i ostao na svoj način dio nje, pa mu je zato bilo moguće govoriti o lošim i dobrim osobinama pojedinih redovnika, o manama redovnika, ali i o šansama koje njihov život uključuje. U spisu se pokajničkim tonom obraća redovnicima svoje bivše zajednice pokušavajući im pomoći da istinskije žive Evanđelje. I kada ih kritizira čini to sa željom da im savjetom pomogne, da ih ojača i ohrabri za svjedočenje vjere. Njegove duboke duhovne i teološke misli plod su životne mudrosti, a savjeti koje nudi svećenicima i redovnicima filozofske su i vjerske istine s uputama kako ih živjeti i svjedočiti. Iako su Mihičićevi savjesti prvenstveno zamišljeni kao pomoć redovnicima i svećenicima, mnoge od njegovih poruka mogu biti korisne za svakog čovjeka.
Knjigu je za tisak priredio i predgovor napisao fra Stipe Nosić.

Predstavljene knjige
o fra Bonifaciju Peroviću
U zadarskom franjevačkom samostanu sv. Frane predstavljene su 7. listopada dvije knjige vezane za život i rad poznatog zadarskog franjevca Bonifacija Perovića, koji je veći dio života proveo kao emigrant. Jedna knjiga je ponovljeno prošireno izdanje radova sa znastvenog skupa koji je o njemu 1997. održan u Zadru. Druga je pretisak knjige „Komunizam“ kojju je on napisao još 1938., i u kojoj je prorekao sudbinu ruskog boljševizma. Izdavači su njegovi nećaci, Krsto i Tomislav Perović. Knjige su predstavili: izv. prof. dr. Vladimir Lončarević, doc. dr. Ivan Čulo i prof. dr. Serđo Dokoza. Sudionike je u ime Franjevačke provincije i kao gvardijan samostana pozdravio fra Stipe Nosić, a kroz program je vodila Luciana Karuza.
Prof. Cooper u Zadru
Prof. Donal Cooper s Univerziteta Cambridge posjetio je u srijedu 21. lipnja Samostan sv. Frane u Zadru. Sa zadarskim samostanom veže ga čudna činjenica. On je na osnovu prije objavljenog stručnog članka o križu, koji je u noći između 26. i 27. travnja 1974. ukraden iz muzeja samostana, u Museo Amadeo Lia u gradu La Spezia, u Italiji prepoznao križ, kao onaj koji je otuđen u spomenutoj krađi. Iako je to bilo još 2009., gvardijan samostana sv. Frane fra Stipe Nosić morao je profesoru reći kako križ još uvijek nije vraćen u Zadar. Na predmetu radi Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Riječ je o iznimno vrijednom srebrenom križu iz prve polovice 14. stoljeća, važnom za hrvatsku kulturu i povijest. Na križu je, prema članku Marijane Kovačević „Ophodni križ-još jedan anžuvinski exvoto u Zadru?“, iz 2007., i lik kraljice Elizabete Kotromanić, koja je darovala novac za izradu poznate škrinje sv. Šime.
Prof. Cooper, kao stručnjak za srednjovjekovnu umjetnost, pokazao je velik interes za više umjetnina samostana, a posebno za korska sjedala iz 14. stoljeća, koja spadaju među ljepša ostvarenja gotičkog duboreza u Hrvatskoj.

Procesijski križ opet je u posjedu franjevaca
Nakon gotovo 50 godina odsutnosti, od 4. kolovoza 2023. križ se opet nalazi u samostanskoj riznici.
_JPG.jpg)